Thursday, 23 February 2012

Atkal koptamborēju - 4. daļa / Hook a Wool-Eater Blanket - Part 4

Kopš pēdējās atskaites pagājušas vienpadsmit dienas, bet segas darināšanā esmu tikusi uz priekšu par nieka (lai arī garum garām) 7 joslām (14 rindiņām), jo nesenā Mēness dilšana bija pilnībā sakāvusi manu tamborēšanas sparu, turklāt vajadzēja uzcītīgi darboties vairākās citās jomās, svinēt Valentīna dienu un uzņemt ciemos mīļus radiniekus.

Lai vai kā - 21 dienas laikā, kopš esmu iesaistījusies segas koptamborēšanas projektā, tapušas 29 joslas (58 rindiņas), kas ir par 3 joslām vairāk nekā Sāra Londona paredzējusi, sastādot oficiālo koptamborēšanas grafiku laika posmam no 11. janvāra līdz 7. martam, kad projekts oficiāli noslēgsies.

Šobrīd vairs neesmu tik pārliecināta, ka līdz minētajam termiņam paspēšu notamborēt 2 x 2.20 m lielu gabalu, bet darīšu, ko varēšu, darbojoties mierīgā ritmā, neiespringstot uz rezultātu, bet
dziļi izbaudot šo krāsaino, silto, dinamisko un bezgalīgi meditatīvo procesu, ko pazīstam ar nosaukumu 'tamborēšana'.

Kā jau fotogrāfijās redzams, kopš 12. februāra dzīvoju zili zaļās noskaņās.

Manas segas krāsu kompozīcija ir gluži kā ļaužu dziesmiņā no Raiņa "Zelta zirga":

Zili stikli, zaļi ledi -
Vidū balti sniega svārki;
Zili stikli, zaļi ledi -
Vidū bāli mēness vaigi;
Zili stikli, zaļi ledi -
Vidū gari saules mati.

Es ceru, ka šis citāts nevienam neizrausīja šermuļus, atceroties nemīlētās latviešu valodas stundas vai kādu pagalam nejauku latviešu valodas skolotāju :)))
P.S. Pirmajā un pēdējā fotogrāfijā labi apskatāma segas kreisā puse. Interesanti, ka cilvēki, kuri līdz šim redzējuši, kā top sega, dalās divās pretējās nometnēs: vieniem (nospiedošajam vairākumam) patīk kreisā puse, bet otriem - labā.

Kā ir ar jums?

Tuesday, 21 February 2012

Bavāriešu kvadrāts: tamborēšanas pamācība

Manā rīcībā nonākusi informācija, ka vairākiem bloga lasītājiem Sāras Londonas mājas lapā angļu valodā publicētais bavāriešu kvadrāta tamborēšanas apraksts nav bijis saprotams, līdz ar to radies pieprasījums pēc apraksta latviešu valodā.

Šoreiz aprakstīju bavāriešu kvadrāta tapšanas procesu, lai gan pati šobrīd darinu taisnstūrveida segu. Kvadrāta darināšana iesācējam šķitīs vienkāršāka un ātrāka. Veidojot krāsu joslas, (vismaz sākumā) būs nepieciešami mazāki dzijas ieguldījumi, nekā taisnstūra tamborēšanas gadījumā.

Aprakstu rakstīšana nav mana tradicionālā  un iemīļotā nodarbe, tādēļ negalvoju, ka pēc šeit publicētās pamācības itin visiem (tiklab tamborēšanas iesācējiem un amatieriem, kā profesionāļiem) izdosies tikt pie kārotā darinājuma bavāriešu tehnikā. Katrā ziņā - ja kaut kas nav skaidrs, rakstiet komentāros; aprakstu laika gaitā iespējams papildināt, izlabot un uzlabot.

ILUSTRATĪVĀS FOTOGRĀFIJAS TIKS PIEVIENOTAS VĒLĀK, KAD MAN BŪS BRĪVS BRĪDIS UN APRAKSTAM PAR GODU ATRADĪŠU FOTOASISTENTU!

Nepieciešamie materiāli: lērums vienas vai dažādu krāsu dzijas (jauks veids, kā atbrīvoties no atlikumiem) un atbilstoša izmēra tamboradata

Bavāriešu raksts sastāv no gaisa cilpiņām, savienojuma stabiņiem, divkāršajiem stabiņiem, kā arī divkāršo reljefo (uz mugurpusi pacelto) stabiņu kūlīšiem. Ja visu iepriekš uzskaitīto protat, tamborēšana nesagādās ne mazākās grūtības :)

Nekādus tamborēšanā pieņemtos saīsinājumus tamborēšanas aprakstā apzināti nelietoju, jo zinu, ka tie daudzus kaitina.

Tamborēšanas gaita

1. Darbu sāk, uzmetot cilpas mezglu, notamborējot 6 gaisa cilpiņu pīnīti un ar savienojuma stabiņa palīdzību izveidojot apli.

2. Tālāk tamborē *5 gaisa cilpiņas, divkāršo stabiņu kūlīti, kas sastāv no 4 divkāršajiem stabiņiem, 5 gaisa cilpiņas un savienojumu stabiņu aplī*. Starp zvaigznītēm rakstīto atkārto vēl 3 reizes. Rezultātā tiek iegūtas 4 cilpiņu un kūlīšu grupas.

3. Uzmet *2 gaisa cilpiņas. Tamborē 12 divkāršos stabiņus, tamboradatu durot kūlīša savienojuma galotnes cilpiņā. Uzmet 2 gaisa cilpiņas un ar savienojuma stabiņu nostiprina iepriekšējās rindas savienojuma stabiņā*. Starp zvaigznītēm rakstīto līdz rindas beigām atkārto vēl 3 reizes.

Gan tad, ja vēlas nākamo rindu tamborēt ar citas krāsas dziju, gan ja vēlas turpināt darboties ar tās pašas krāsas dziju, šajā brīdī nogriež pavedienu un ar tamboradatas vai lāpāmās adatas palīdzību ievelk dzijas galus darba kreisajā pusē.

Tamborējot apjomīgāku priekšmetu, piemēram, segu, pēc pieredzes iesaku dzijas galus ievilkt pēc katras krāsu joslas (divu rindu) pabeigšanas, jo, ja iekrājas pārāk daudz neievilktu galu, var gadīties, ka gatavais darinājums uz ilgāku laiku tiek nobāzts prom no acīm, jo galus vilkt it nemaz vairs netīkas.   

4. Pievieno jaunu pavedienu starp jebkuras kūlīšu grupas 4. un 5. divkāršo stabiņu. Darbu turpina ar *5 gaisa cilpiņām, 4 divkāršo reljefo (uz aizmuguri pacelto) stabiņu kūlīti, 5 gaisa cilpiņām un savienojumu stabiņu, ko nostiprina starp iepriekšējās rindas 8. un 9. divkāršo stabiņu. Pēc tam tamborē 5 gaisas cilpiņas, kūlīti no 8 reljefajiem (uz aizmuguri paceltajiem) stabiņiem, 5 gaisa cilpiņas un savienojuma stabiņu, ko nostiprina starp 4. un 5. divkāršo stabiņu otrajā 12-niekā*. Starp zvaigznītēm rakstīto atkārto līdz rindas beigām.

5. Uzmet 2 gaisa cilpiņas. Tamborē 12 divkāršo stabiņu vēdekli, tamboradatu ikreiz durot iepriekšējās rindas 4 divkāršo stabiņu kūlīša savienojuma galotnes cilpiņā. Tam seko 2 gaisa cilpiņas un savienojuma stabiņš, ko ietamborē iepriekšējās rindas savienojuma stabiņā, 2 gaisa cilpiņas, 8 divkāršo stabiņu vēdeklis, tamboradatu durot iepriekšējās rindas 8 divkāršo stabiņu kūlīša galotnes cilpiņā, 2 gaisa cilpiņas un savienojuma stabiņš, kas nostiprināts iepriekšējās rindas savienojuma stabiņā. Turpina darboties pēc tā paša principa līdz pat rindas beigām. Nogriež pavedienu un ievelk dzijas galus.

6. Katru nākamo rindu sāk, kādā no kvadrāta stūriem pievienojot pavedienu starp iepriekšējās rindas 12 divkāršo stabiņu vēdekļa 4. un 5. stabiņu.

Tehnisko zīmējumu manas (šodien visnotaļ drebelīgās) rokas izpildījumā, lūdzu, skatīt zemāk. Neesmu nekāda dižā zīmētāja, tamborrakstu zīmēšanas programmu manā datorā nav, tādēļ piedodiet par kvalitāti!

Sunday, 19 February 2012

18. februāra koptamborēšana

Jau krietnu laiciņu sestdiena solījās būt notikumiem pārbagāta, tādēļ piesardzīgi attiecos pret domu iesaistīties Lindas organizētajā Koptamborēšanā Nr. 2. Nācās rūpīgi izplānot, kā sekmīgāk darboties, lai visu, visu paspētu - gan nobalsot, gan Eirovīzijas ģenerālmēģinājumu apmeklēt, gan palīdzēt noorganizēt un nosvinēt vīramātes vārda dienu. Par laimi, viss izdevās.

Tātad - kaut kas jauns! Izvēle krita par labu tunēziskajai tamborēšanai, jo pirms diviem gadiem pirktā tunēziskā tamboradata līdz šim bija dīki gulējusi dzijas pēļos lādes dziļumā, tā arī nekur citur, izņemot paraudziņu darināšanu, neiesaistoties.

No pieciem sākotnējiem potenciālā tamborējamā priekšmeta variantiem izvēlējos turbāncepuri, jo:
1) nesen gribēju tādu internetveikalā iegādāties, bet iekšējā balss čukstēja, ka es taču pati esmu gana prasmīga, lai tādu uztaisītu savām rokām;
2) gribēju pārbaudīt, vai iekšējā balss tukši nemuld;
3) ļoti patīk tie brīži, kad pēc matu mazgāšanas varu vazāties pa dzīvokli ar galvai aptītu dvieli; 4) man simpatizē austrumu stila apģērbs.

Visprimitīvākajā (tunēziskajā labiskajā) rakstā tapa viens liels un viens mazs taisnstūris, jo bija jāsteidz veikt pienākumus. Ar to arī noslēdzās koptamborēšanas pasākums.
   


Nākamajā dienā, tātad šodien, no krājumiem izraku šādas lietas:

1) melnu pogu:

2) vilnas džemperi, kam apkakle pēc mazgāšanas bija kļuvusi par šauru, lai dabūtu pāri galvai; un



3) dažas no ārā metama (jo novalkāts) krekliņa nogrieztas rombveida pērlītes.


Mans tamborēti reciklētais ieguvums pēc griešanas, diegšanas, šūšanas un pāršūšanas:


Un te es ar savu koptamborējumu galvā. Nedaudz miegaina, negrimēta un nogurusi no svētkiem un ēšanas. Ņemiet par labu, jo citas bildes nav! 


P.S. Uz segas koptamborēšanas atskaiti varat cerēt jaunnedēļ, kolīdz izdosies izbrīvēt laiku rakstīšanai. Tikmēr novēlu patiesi izbaudīt citu Latvijas koptamborētāju darbus Lindas blogā!

Lai nākamā nedēļa ceļ jūs spārnos pretim jauniem radošiem sasniegumiem! 

Sunday, 12 February 2012

Atkal koptamborēju - 3. daļa / Hook a Wool-Eater Blanket 2012 - Part 3

Sega aug kā sēne pēc lietus. Tās garums šobrīd, uz aci mērot, ir kādi 160 cm. Vēl dažas rindiņas nepieciešamas, lai varētu šķērsām pārsegt gultu.

Esmu pārsniegusi koptamborēšanas normu, jo tapušas jau 22 rindiņas (izdarīts tik, cik plānā paredzēts paveikt uz 22. februāri), lai gan ikdienā daudz laika veltu gluži citām lietām un dažbrīd rokdarbi paliek otrajā vai trešajā plānā.

Kā redzat, esmu ieviesusi arī zilas nokrāsas, citādi veikalā nāktos papildus iepirkt daudz dzijas un plāns samazināt mājās esošos krājumus diez ko labi neīstenotos.

Šodien tāda īsa atskaite, jo ārā klusi, klusi krīt mīksts sniedziņš un, šajā skaistumā no malas noraugoties, pāriet vēlēšanās bārstīties ar liekiem vārdiem.

Friday, 10 February 2012

Pa vidu darbiem - kārumiņš

Mājās ir izbeigušies gaišdzeltenās dzijas krājumi, tādēļ ar tamborēšanu nedaudz piebremzēju. Pēc pusdienām došos uz dzijas veikalu, lai ko piemērotu piemeklētu un vēlāk pabeigtu kārtējo krāsu pāreju, tādēļ tamborizpildes ziņojumu, visticamāk, no manis varat gaidīt brīvdienās. Pagaidām piedāvāju divu gardumu receptes.

Pirmajiem kēksiņiem mīklas recepte elementāra, no vecmāmiņu pavārgrāmatām ņemta (noskatīju šeit, bet atceros, ka bija kaut kad arī Ievas mājā publicēta): 0,5l kefīra + glāze cukura + 2 glāzes miltu + naža gals sodas.

Tā kā es savā ledusskapī atradu vien glāzi kefīra, ar sastāvdaļām variēju pēc saviem ieskatiem, lai beigās sanāktu lauku krējuma biezuma masa. Jāpiebilst, ka liku daudz mazāk cukura (vien pāris ēdamkarošu), jo padomā bija salda glazūra, kā arī patīkamam aromātam pievienoju nedaudz vaniļas esences. Mīklu liku silikona mafinu veidnītēs un 180 grādos cepu, kamēr pie kēksiņā iedurta koka irbulīša vairs nelīp mīkla. Glazūrai ņēmu šokolādes pūdercukuru + karstu ūdeni + no miziņām attīrītus, kafijas dzirnaviņās samaltus lazdu riekstus. Tai bija ļoti patīkama, riekstaina garša. Ja būtu gaidāmi kādi ciemiņi, glazūrai piešautu klāt vēl lāsīti ruma, bet pašu vajadzībām kēksiņi bija labi arī tādi paši. Dekorēju ar mandarīnu šķēlītēm un pašaudzētu piparmētru lapiņām. Kēksiņi pazuda vēderos vienā rāvienā - nepaguvām ne attapties, kad rokas sniedzās jau pēc pēdējiem eksemplāriem :))

Gatavojot pēc otrās (pīrāga) receptes, ieguvu kaut ko pa vidu starp kēksiņiem un mafiniem. Recepti ņēmu no krievu valodā izdotas pavārgrāmatas: Акинчана даси, Бхагават Дхарма дас "Выпечка без яиц". Atkarībā no izmantotajām sastāvdaļām var pagatavot vegānu vai laktoveģetāru desertu.


Citronu pīrāgs ar ingveru

175 g miltu ar mīklas irdinātāju*
1 tējk. cepamā pulvera
75 g margarīna (es ņēmu sviestu)
3 ēdamk. gaišā sīrupa (lietoju tumšo)
75 g brūnā cukura (man mājās bija tikai baltais)
2 tējk. ingvera pulvera (bēru tikai vienu)
1 tējk. maltu garšvielu maisījuma (liku tējkaroti kanēļa un šķipsnu Chai Masala garšvielu maisījuma)
25 g cukurota ingvera (es liku uz aci nelielu saujiņu)
2 ēdamk. sojas piena (lietoju govs pienu)
125 ml ūdens
1 ēdamk. citrona sulas

* var pagatavot pats, uz katriem 100 g miltu ņemot 1 tējk. cepamā pulvera un 1/8 tējk. dzeramās sodas

Pagatavošana

Cepeškrāsni uzkarsē līdz 180 grādiem. Cepšanai izmanto vai nu apaļo 900 g kūku veidni (to pirms cepšanas neaizmirst ietaukot un izkaisīt ar miltiem), vai silikona mafinu formiņas (neko taukot vai kaisīt nav nepieciešams).

Kastrolī uzsilda margarīnu/sviestu kopā ar cukuru un sīrupu. Tikmēr bļodā rūpīgi sajauc visas sausās sastāvdaļas. Pievieno gabaliņos sagrieztu ingveru, pievieno kastroļa saturu, pienu un sajauc viendabīgā masā. Uzvāra ūdeni, piejauc citrona sulu un iegūto šķidrumu iemaisa mīklā. Mīklu liek kūku veidnē vai formiņās un cep, kamēr gatavs. Atdzesē un bauda kopā ar kādu garšīgu dzērienu :)

Tuesday, 7 February 2012

Atkal koptamborēju - 2. daļa / Hook a Wool-Eater Blanket 2012 - Part 2

Paldies, ka jūtat man līdzi un novēlat izdošanos! Man tas ļoti daudz nozīmē, un darīšu visu, kas manos spēkos, lai lielā sega taptu raiti un jūs laicīgi uzzinātu visus jaunumus :) Ar šo ierakstu svinīgi paziņoju, ka savas neizlēmības rezultātā trīs nedēļas iekavēto darbu esmu veiksmīgi paveikusi :)) Pirmie trīspadsmit krāsu apļi tapuši īsteni meditatīvā gaisotnē, un es par tiem esmu milzīgā sajūsmā. Kaķīte arī. Kad vakarā vilku galus, atnāca un izmēģināja, cik ērta uz krāsainā taisnstūra sēdēšana. Iepatikās. Vēlāk mēģināja iekārtoties uz čučēšanu, bet neļāvu, jo viņai šobrīd spalvošanās periods sācies.
Ceita komentāros rakstīja, ka būtu interesanti palasīt par dziju izlietojumu un pārējiem "tehniskajiem" datiem. Diemžēl jāatzīstas, ka pagaidām ar statistiku neaizraujos un nerēķinu līdzi dzijas izlietojumu. Šobrīd vienkārši baudu procesu. Nevaru jau arī īsti sarēķināt, jo pagaidām pilnībā izlietoti tikai divi piecdesmitgramīgi zaļo toņu kamoli, kā arī pirmo rindu tamborēšanā iztērēti visādi sen, sen iepirktu dziju pārpalikumi. No pārējiem kamoliem vēl nedaudz atlicis, lai pēc segas pabeigšanas notamborētu tai pieskaņotus dekoratīvo spilvenu pārvalkus.
Segā ietamborēju ļoti dažādu dziju (vilnu, pusvilnu, akrilu), jo, kā jau rakstīju, mans mērķis ir samazināt mājās esošos dzijas krājumus, lai tie lieki nekrātu putekļus un būtu vieglāk veikt ikdienas uzkopšanu.
Nosvērt segu pagaidām nevaru, jo man mājās ir tikai sīciņi virtuves svariņi. Meklēšu lielākus svarus pēc segas pabeigšanas! Izmērīt garumu un platumu arī nevaru, jo kaut kur noklīdusi mērlenta. Pagaidām, kamēr segas svars, garums un platums vēl miglā tīts, vienkārši baudiet fotogrāfijas ar mana darba augļiem! Un lai jums arīdzan sokas visi labie darbi, ko esat uzsākuši vai šodien plānojat uzsākt!
Uz tikšanos citudien!

Monday, 6 February 2012

Atkal koptamborēju - 1. daļa / Hook a Wool-Eater Blanket 2012 - Part 1

Nedēļas nogalē, secinot, ka vēlos skaistā un ģimenei noderīgā veidā atbrīvoties no milzīgajiem dzijas krājumiem, kas dzīvojamajā istabā aizņēmuši pūralādi un vairākus plauktus, ar gandrīz mēneša novēlošanos pieteicos uz Sāras Londonas organizēto Wool-Eater CAL 2012 koptamborēšanu.

Kā uzticamākajiem lasītājiem droši vien zināms, esmu diezgan liela bavāriešu tamborēšanas tehnikas fane, tādēļ šādā veidā radīta sega mani priecinās ne tikai tad, kad kaut kad gaišā nākotnē krāšņos divguļamo gultu, bet gan katru mīļu brīdi tamborēšanas laikā. Šoreiz tamborēju nevis kvadrātu, bet taisnstūri (abas tamborēšanas instrukcijas bez maksas var dabūt šeit).

Tagad tikai mazītiņš sīkumiņš atlicis - līdz 8. februārim jāpaspēj tikt līdzi pārējiem koptamborēšanas pasākuma dalībniekiem, kas darbu sāka laicīgi.

Ja kādam interesē, tika noteikts šāds koptamborēšanas grafiks (kurā es, protama lieta, pagaidām neiekļaujos, bet uz šo mērķi cītīgi eju):

11. - 18. janvāris 6 apļi (1 aplis = 2 rindas)

18. - 25. janvāris 4 apļi

25. janvāris - 1. februāris 3 apļi

1.-8. februāris 3 apļi

8.-15. februāris 3 apļi

15.-22. februāris 3 apļi

22.-29. februāris 2 apļi

29. februāris - 7. marts 2 apļi

Tālāk katrs var turpināt pēc saviem ieskatiem. Vai arī uzskatīt, ka darbs ir pabeigts. Es jau skaidri zinu, ka man ar 26 rindām nepietiks :)

Šīrīta ierakstā atrādu, cik paspēju notamborēt no piektdienas vakara līdz sestdienas pēcpusdienai. Pirmās nedēļas norma izpildīta. Urrā!
Uzcītīgi strādāju arī sestdienas vakarā un visu svētdienu, bet vēl neesmu paspējusi fotogrāfiski fiksēt progresu. Gaidiet bildītes šovakar vai rīt!
Lai jums brīnumskaista šī nedēļa!

Sunday, 5 February 2012

Zeķes rūtiņrakstā / Argyle Socks

Lai arī Ventspils nevar lepoties ar tik lielu salu kā tā dēvētajā "platajā galā", arī stindzinošais nedaudz zem divdesmit grādu aukstums gluži vai ar varu dzen meklēt siltāku kaktiņu un čakli kustināt zeķu adatas :) Sēžot zem biezām, mīkstām segām tapa kārtējais pārītis (rakstiņu, kurā adīju taisno gabalu līdz papēdim, aizņēmos no šejienes). Gaiši zils ar dzeltenu, jo ziemas spelgonis par spīti visām no tā izrietošajām neērtībām ir atnesis arī divas labas, sen neredzētas lietas - debesu zilgmi un saulstaru spietus.



Man ticis vēl trešais labums - radošais pacēlums, ko izraisījis milzīgs enerģijas pieplūdums. Griežos kā vilciņš pa māju, naktī nevaru sagaidīt, kad ātrāk pienāks rīts, jo gribas darboties, darboties un vēlreiz darboties... Ai, cik sen tā nav bijis!



Vakar pieteicos dalībai starptautiskā koptamborēšanas projektā (par to, kā man šajā sakarā sokas, rakstīšu rīt), domās briestu arī Lindas organizētajai referenduma dienas koptamborēšanai. Un ko jūs darīsiet? Koptamborēsiet?