Tuesday, 21 February 2012

Bavāriešu kvadrāts: tamborēšanas pamācība

Manā rīcībā nonākusi informācija, ka vairākiem bloga lasītājiem Sāras Londonas mājas lapā angļu valodā publicētais bavāriešu kvadrāta tamborēšanas apraksts nav bijis saprotams, līdz ar to radies pieprasījums pēc apraksta latviešu valodā.

Šoreiz aprakstīju bavāriešu kvadrāta tapšanas procesu, lai gan pati šobrīd darinu taisnstūrveida segu. Kvadrāta darināšana iesācējam šķitīs vienkāršāka un ātrāka. Veidojot krāsu joslas, (vismaz sākumā) būs nepieciešami mazāki dzijas ieguldījumi, nekā taisnstūra tamborēšanas gadījumā.

Aprakstu rakstīšana nav mana tradicionālā  un iemīļotā nodarbe, tādēļ negalvoju, ka pēc šeit publicētās pamācības itin visiem (tiklab tamborēšanas iesācējiem un amatieriem, kā profesionāļiem) izdosies tikt pie kārotā darinājuma bavāriešu tehnikā. Katrā ziņā - ja kaut kas nav skaidrs, rakstiet komentāros; aprakstu laika gaitā iespējams papildināt, izlabot un uzlabot.

ILUSTRATĪVĀS FOTOGRĀFIJAS TIKS PIEVIENOTAS VĒLĀK, KAD MAN BŪS BRĪVS BRĪDIS UN APRAKSTAM PAR GODU ATRADĪŠU FOTOASISTENTU!

Nepieciešamie materiāli: lērums vienas vai dažādu krāsu dzijas (jauks veids, kā atbrīvoties no atlikumiem) un atbilstoša izmēra tamboradata

Bavāriešu raksts sastāv no gaisa cilpiņām, savienojuma stabiņiem, divkāršajiem stabiņiem, kā arī divkāršo reljefo (uz mugurpusi pacelto) stabiņu kūlīšiem. Ja visu iepriekš uzskaitīto protat, tamborēšana nesagādās ne mazākās grūtības :)

Nekādus tamborēšanā pieņemtos saīsinājumus tamborēšanas aprakstā apzināti nelietoju, jo zinu, ka tie daudzus kaitina.

Tamborēšanas gaita

1. Darbu sāk, uzmetot cilpas mezglu, notamborējot 6 gaisa cilpiņu pīnīti un ar savienojuma stabiņa palīdzību izveidojot apli.

2. Tālāk tamborē *5 gaisa cilpiņas, divkāršo stabiņu kūlīti, kas sastāv no 4 divkāršajiem stabiņiem, 5 gaisa cilpiņas un savienojumu stabiņu aplī*. Starp zvaigznītēm rakstīto atkārto vēl 3 reizes. Rezultātā tiek iegūtas 4 cilpiņu un kūlīšu grupas.

3. Uzmet *2 gaisa cilpiņas. Tamborē 12 divkāršos stabiņus, tamboradatu durot kūlīša savienojuma galotnes cilpiņā. Uzmet 2 gaisa cilpiņas un ar savienojuma stabiņu nostiprina iepriekšējās rindas savienojuma stabiņā*. Starp zvaigznītēm rakstīto līdz rindas beigām atkārto vēl 3 reizes.

Gan tad, ja vēlas nākamo rindu tamborēt ar citas krāsas dziju, gan ja vēlas turpināt darboties ar tās pašas krāsas dziju, šajā brīdī nogriež pavedienu un ar tamboradatas vai lāpāmās adatas palīdzību ievelk dzijas galus darba kreisajā pusē.

Tamborējot apjomīgāku priekšmetu, piemēram, segu, pēc pieredzes iesaku dzijas galus ievilkt pēc katras krāsu joslas (divu rindu) pabeigšanas, jo, ja iekrājas pārāk daudz neievilktu galu, var gadīties, ka gatavais darinājums uz ilgāku laiku tiek nobāzts prom no acīm, jo galus vilkt it nemaz vairs netīkas.   

4. Pievieno jaunu pavedienu starp jebkuras kūlīšu grupas 4. un 5. divkāršo stabiņu. Darbu turpina ar *5 gaisa cilpiņām, 4 divkāršo reljefo (uz aizmuguri pacelto) stabiņu kūlīti, 5 gaisa cilpiņām un savienojumu stabiņu, ko nostiprina starp iepriekšējās rindas 8. un 9. divkāršo stabiņu. Pēc tam tamborē 5 gaisas cilpiņas, kūlīti no 8 reljefajiem (uz aizmuguri paceltajiem) stabiņiem, 5 gaisa cilpiņas un savienojuma stabiņu, ko nostiprina starp 4. un 5. divkāršo stabiņu otrajā 12-niekā*. Starp zvaigznītēm rakstīto atkārto līdz rindas beigām.

5. Uzmet 2 gaisa cilpiņas. Tamborē 12 divkāršo stabiņu vēdekli, tamboradatu ikreiz durot iepriekšējās rindas 4 divkāršo stabiņu kūlīša savienojuma galotnes cilpiņā. Tam seko 2 gaisa cilpiņas un savienojuma stabiņš, ko ietamborē iepriekšējās rindas savienojuma stabiņā, 2 gaisa cilpiņas, 8 divkāršo stabiņu vēdeklis, tamboradatu durot iepriekšējās rindas 8 divkāršo stabiņu kūlīša galotnes cilpiņā, 2 gaisa cilpiņas un savienojuma stabiņš, kas nostiprināts iepriekšējās rindas savienojuma stabiņā. Turpina darboties pēc tā paša principa līdz pat rindas beigām. Nogriež pavedienu un ievelk dzijas galus.

6. Katru nākamo rindu sāk, kādā no kvadrāta stūriem pievienojot pavedienu starp iepriekšējās rindas 12 divkāršo stabiņu vēdekļa 4. un 5. stabiņu.

Tehnisko zīmējumu manas (šodien visnotaļ drebelīgās) rokas izpildījumā, lūdzu, skatīt zemāk. Neesmu nekāda dižā zīmētāja, tamborrakstu zīmēšanas programmu manā datorā nav, tādēļ piedodiet par kvalitāti!

3 comments:

 1. wow, super, ka Tu uzņēmies šo skaidrošanas darbiņu - man jau Tavi spilveni sen neliek mieru, dikti gribas tādus košumus iemēģināt :)))

  ReplyDelete
 2. Otrajā piegājienā es rakstu atkodu. :)
  Paldies Tev par iedvesmu un skaidrojumu! :)

  ReplyDelete
 3. Super. Tiklīdz būs kāds mierīgs brīdis, izmēģināšu. Paldies!

  ReplyDelete