Wednesday, 14 September 2011

Katjas atbalsis, plūmes un neparastā tomātu zupa

Droši vien vairumam cilvēku, kuriem savā vai radu siltumnīcā saaugusi krietna tomātu raža, vasaras beigās un rudens sākumā nākas gudrot, ko jaunu no sarkanajiem un dzeltenajiem bumbuļiem lai atkal pagatavo, kad tradicionālie varianti apnikuši. Atrodoties smagā pusdienu dilemmas priekšā (veco vai jauno? tāds ir jautājums), vakar no datorā patālāk nobāztas mapes izvilku receptes no Šivas centra veģetārās pavārmākslas kursiem un visas 58 lappuses elektroniski nodevu vīram izdrukāšanai, jo, kā smejies, kas stāv datorā, tas reti tiek likts lietā. Domājams, ka tagad, kad receptes stāvēs virtuvē man acu priekšā, rokas pēc tām biežāk sniegsies. Vakar tās aizsniedzās līdz tomātu zupai:))


Tā kā sen neesmu papildinājusi eksotisko garšvielu krājumus, dažu sastāvdaļu man trūka, tādēļ receptē ar tām variēju.

Oriģinālā recepte:

1,5 litri ūdens
5 vidēji tomāti
3 sīpoli
3 ēdamkarotes rīsu
1/4 selerijas saknes
1 ķiploku daiviņa
3 ēdamkarotes kokosa skaidiņu
2 tējkarotes Churna Nr.2
1 ēdamkarote Kasoori Methi (kaltētu fenugrīka (sierāboliņa) lapu)
1 tējkarote Pav Bhaji Masala
2 ēdamkarotes ghī sviesta
sāls
zaļumi

Mans variants:

1,5 litri ūdens
2 lieli un 4 mazi tomāti
1 liels sīpols
3 ēdamkarotes rīsu (liku ar krietnu kaudzīti)
1/4 selerijas saknes
3 ķiploku daiviņas
3 ēdamkarotes kokosa skaidiņu
1 tējkarote Sabji Masala
1 tējkarote Indijas tipa karija garšvielu maisījuma (nopērkams Gemosā)
1 ēdamkarote Kasoori Methi
2 ēdamkarotes ghī sviesta
sāls

Pagatavošana:

Katlā uzliek vārīties ūdeni. Rīsus ieber smalkā caurdurī, noskalo zem tekoša ūdens un ber katlā. Vāra 10-15 minūtes, pēc tam pieber sāli.

Kamēr rīsi vārās, tomātiem krusteniski iegriež miziņu. Ieliek palielākā traukā un aplej ar verdošu ūdeni, brītiņu patur, pēc tam novelk miziņu un rupji sagriež. Uz rupjās rīves sarīvē seleriju, bet sīpolus un ķiplokus sagriež.

Pannā izkausē ghī sviestu, brītiņu apcep garšvielas (nedrīkst piededzināt!). Pievieno ķiploku, sīpolu, seleriju un kokosa skaidiņas. Apcep un pasautē. Pievieno tomātus, visu apmaisa un pieber sāli. Pannas saturu uzmanīgi iegāž katlā pie rīsiem un turpina vārīt vēl aptuveni 10 minūtes.

Kasoori Methi uz 2 minūtēm iemērc ūdenī. Pievieno zupai un visu pavāra vēl 2 minūtes. Var pievienot papildu zaļumus (piemēram, dilles). Vatas tipa cilvēki (tievie, nervozie, mūžīgi salstošie) var likt klāt skābo krējumu.

Mans vērtējums: ļoti garda, ar sabalansētu garšu, paasa, bet ne pārāk (deguns ēdot sāk tecēt, bet līdz asarām tālu jo tālu). Noteikti gatavošu vēl!

Tomātu zupas recepti vēlējos publicēt jau vakar, bet pēcpusdienā tam nesanāca laika, savukārt vakarā, kad Ventspilī krietni maigākā veidolā nekā Lielbritānijā ieradās viesuļvētra "Katja", aizbraucu pie vīramātes cept plūmju plātsmaizi.

No comments:

Post a Comment