Monday, 5 September 2011

Saldās metamorfozes

Šogad esmu metusi sev izaicinājumu savārīt ziemai ievārījumus ne tikai no augļiem un ogām, bet arī no dažādiem dārzeņiem.

Jūlija beigās no Madlienas radiņu mīļi atvēlētajām upenēm savārīju gardu ievārījumu ar garšvielu piedevu, vienā no augusta pēdējām dienām virtuvē radīju aromātisku gardumu no burkāniem un apelsīniem, bet pirmajā septembrī, laikā, kad ārā plosījās īsta stihija (lietus + krusa + pērkons + zibens) un Ventspilī divās stundās nolija pusmēneša norma, zem mini giljotīnas (lasiet: virtuves naža) stājās milzu kabacis.

Jau itin drīz katlā likšu arī ķirbjus, tomātus, ābolus, baklažānus un varbūt vēl ko citu, ja pēc visa nosauktā pārvēršanas ievārījumā būs atlikusi kāda kripata gribēšanas un laika.

Ievārījumu receptes meklēju globālā tīmekļa plašajās ārēs (gan blogos, gan recepšu vietnēs) un pielāgoju savai gaumei, jo lielākoties neesmu mierā ar norādīto cukura daudzumu. Mana pieredze rāda, ka, lai ievārījums nebojātos, nav obligāti lietot tik lielu cukura daudzumu, kā receptēs dažkārt noteikts. Kabaču un mango ievārījuma recepte ienāca prātā pašai, kad, griežot trešo kabaču porciju, ieraudzīju uz virtuves galda nogatavojušos mango.


Ja nu kādam interesē, manis lietotās sastāvdaļu proporcijas ir šādas:

burkānu un apelsīnu ievārījumam - 1 kg ripiņās sagrieztu burkānu, 3 apelsīnu sula, 1,5 apelsīna miziņa (norīvētā, nevis sagrieztā veidā, bez baltās daļas),300 g Dansukker ievārījuma cukura;

kabaču un citronu ievārījumam - 1 kg nomizota, atsēklota, gabaliņos sagriezta kabača, 1 citrona sula, 1/3 glāze ūdens, 2 citronu miziņa, 375 g Dansukker ievārījuma cukura;

kabaču ievārījumam ar piparmētrām - 1 kg nomizota, atsēklota, gabaliņos sagriezta kabača, 1 citrona sula, 1/3 glāze ūdens, 3 zariņi svaigi plūktas piparmētras, 375 g Dansukker ievārījuma cukura;

kabaču un mango ievārījumam - 1 kg nomizota, atsēklota, gabaliņos sagriezta kabača, 1 nomizots un gabaliņos sagriezts nogatavojies mango, pusglāze ūdens, sula no 1/3 citrona, 330 g Dansukker ievārījuma 1+3, 1 tējkarote ar kaudzi Dansukker vaniļas cukura.

Burkānu un apelsīnu ievārījuma gadījumā burkānus vispirms izvāra mīkstus un sablendē, bet pēc tam pievieno pārējās sastāvdaļas, masu uzvāra un vēl dažas minūtes pavāra, līdz paliek biezāka. Pilda siltās, tīrās burciņās. Kristians sacīja, ka ievārījums stipri garšojot pēc mandarīniem.

Kabaču ievārījumu gadījumā katlā met kabačus, klāt pievienojot pārējās sastāvdaļas, izņemot cukuru. Vāra, kamēr kabači gandrīz mīksti, tad pievieno cukuru un vāra līdz gatavībai. Kabaču un mango ievārījumam vaniļas cukuru pievieno pašās beigās, kad plīts jau izslēgta, un pirms pildīšanas burkās kādas 10-15 minūtes pagaida, lai vaniļas garša ievilktos.

Par upeņu ievārījuma gatavošanu šoreiz nerakstu, jo tur jau katram savas receptes. Papildus upenēm un ievārījuma cukuram es katlā iemetu arī pāris kanēļa standziņas un dažas krustnagliņas, kā arī pieberu klāt kādu šķipsnu malta kardamona (elas).

Kā jums veicas ar ziemas krājumu veidošanu? Esat jau paguvušas izmēģināt visas iemīļotās vai no jauna atklātās receptes?

Piemēram, es ziemas krājumus veidoju ne tikai attiecībā uz ēdamlietām, bet arī uz dzijām. Vakar biju uz Ventspils novada Pagastu dienu un iegādājos divus lielus maisus ar vilnas dziju visdažādākajos toņos. Jaunajam izejmateriālam jau esmu ierādījusi siltu vietiņu līdzās desmit citām vilnas dzijas ficēm, ko savā īpašumā ieguvu Vidzemes brauciena laikā. Kad aiz loga sāks kaukt rudens vēji, sāksies liela un priecīga darbošanās!

4 comments:

 1. Mēs vāram ķirbjus ar cidonijām.

  ReplyDelete
 2. Būs jābrauc ciemos, lai varētu visu nobaudīt :) :D

  ReplyDelete
 3. O, jā, Baiba, cidonijas man arī patīk visādos veidos un kombinācijās! Kopā ar ķirbjiem varētu būt ļoti gardi :)

  ReplyDelete
 4. Aha, Ivetiņ! Vai arī mēs, braucot pie jums, varētu paķert kādu burciņu līdzi... Viss atkarīgs no tā, kuram pirmajam sakārosies doties ciemos ;)

  ReplyDelete